Alüminyum Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum aslında bir gümüş renginde bulunan ve en sık kullandığımız ürünlerde bile bulunan bir metal türüdür. Doğanın içerisinde genelde boksit Cevheri halinde bulunan alüminyum, simgesel olarak a l şeklinde anılırken atom numarası ise 13’tür. Milyonlarca üründe ve hizmette kullanılan günümüzün en yoğun tercih edilen ve en düşük maliyetlerle üretilebilen ham maddelerinden bir tanesidir. Bugün televizyondan diş teline uzay araçlarından kapı eşiklerine hatta ve hatta internet modemlerinin den cep telefonlarına kadar her türlü üründe ve hizmette alüminyumu çok rahat bir şekilde görebiliriz. Ekranlarımız, klavyelerimiz ve hatta ekmek satın almak için kullandığımız metal paralar da bile alüminyum vardır. Bu sebeple öncelikle alüminyumun ne olduğunu tam olarak bir anlamaya çalışalım.

Alüminyum Nedir?

Alüminyum Dünya üzerinde pek çok bulunan elementten sadece bir tanesidir. Onu özel kılan ise yapısal malzemeleri de sağlamlık vermesi, askeriye malzemelerimiz e Güven vermesi ve ürünlerimize sağlık getirmesi sebebi de tercih ediliyor olmasıdır. Bugün altınımızın içerisinde dahi çok rahat bir şekilde alüminyum maddesi bulabiliriz. Alüminyum hem maddesel olarak hem de kullanım açısından bizi çok büyük özellikler sağlar endüstriyel olarak ve dirençli pasivasyon özellikleri sebebiyle bize alaşımı 15 kata kadar dayanıklı hale getirir, yüksek oranda korozyon direncini sağlar, çevreci bir yapıya sahiptir.

Alüminyum Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum bugün en çok soğutma sektöründe kullanılan bir hammaddedir. Klima sistemleri üzerindeki çalışan pek çok yedek parça, klima sistemlerinin ana oluşum malzemeleri ve gerekli tüm ekipmanların oluşumunda alüminyum 1. Sıradadır. Askeri malzemeler ve ürünlerinin üretilmesi, sağlamlığını tescil edilmesi ve bu ürünlerin uzun yıllar boyunca dayanıklı bir şekilde tutulabilmesi için alüminyum tercih edilir.

Parlak görünümü sebebiyle otomobil sektöründe, inşaat sektöründe ve elektrik sektöründe alüminyum tercih edilir. Bakırdan çok daha ucuz olması sebebiyle bugün gördüğümüz, yaşadığımız ve tattığımız her şeyden neredeyse tamamında alüminyum bulunuz. Bu sebeple alüminyum nerede kullanılır sorusunun en doğru cevabı kesinlikle nerede kullanılmıyor ki olmalıdır. Bu yazıyı okuduğunuz cep telefonu, bilgisayar ya da tablet dahi bir oluşumundan üretilmektedir.

302
Whatsapp
Bisit Alüminyum
Bisit Alüminyum
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?